sobota, 29 kwietnia 2017

"Pupy, ogonki i kuperki" Mikołaja Golachowskiego

Bogaty świat fauny i flory przykuwa i intryguje nie tylko małych, ale i dużych odkrywców. Lubimy zaglądać do gniazd, obserwować życie leśnych zwierząt czy pracowitych owadów. Nie wszystko jednak widać gołym okiem, a o pewnych, dość krępujących zwyczajach, milczą nawet te najbardziej opasłe atlasy i encyklopedie. To, czego nie widać i o czym się nie mówi, zwykle ciekawi najbardziej i właśnie o tych najskrytszych sekretach zwierząt, będziemy dziś mówić głośno i bez skrępowania. A to wszystko dzięki Mikołajowi Golachowskiemu, który tym razem postanowił zbadać interesujący świat fauny "od tyłu", bez ceregieli zaglądając pod ogony trzydziestu wybranym bohaterom fascynującego świata przyrody. 
Nie jest tajemnicą, że najbardziej zjadliwe bąki, mogą skutecznie odstraszyć przedstawicieli wszystkich gatunków. Z tej wybuchowej broni w sposób mistrzowski korzysta żuk bombardier - czarnoksiężnik wśród owadów. O wiele bardziej zaawansowany mechanizm rozpylania śmierdzącej substancji ma hipopotam, który używa swojego grubiutkiego ogonka w roli śmigiełka, broniąc własnego terytorium przed konkurencją. Zupełnie inną funkcję pełnią bąki wypuszczane przez śledzie, bowiem w tych niepozornych pęcherzykach, zawarte są cenne informacje dla towarzyszy, co pozwala na utrzymanie ławicy w należytym porządku.
 
Do kogo należy najtłustsza pupa na kuli ziemskiej? Jak załatwiają się pingwiny, kiedy nie mogą opuszczać gniazda? Kto ma najtwardszy tyłek, którego może używać jako tarczy? Co oznacza podniesiony ogon i dlaczego wzajemne obwąchiwanie zadków jest u psów takie ważne? Który owad oddycha pupą, a co ukrywa najpiękniejszy ogon świata? Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie zajrzyjcie do tej wspaniałej książki, która oprócz cennych ciekawostek o pupach, kuprach i odwłokach, zawiera również mnóstwo innych ciekawych informacji z życia prezentowanych zwierząt. Z nich dowiecie się, m.in., jak nazywa się żona jelenia, ile rysi żyje w naszym kraju i jaką długość może osiągnąć anakonda. A to tylko okruchy cennej i obszernej wiedzy, zawartej w książce, którą czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem.
 
Każdej, z trzydziestu prezentowanych istot, towarzyszą wymowne i bardzo zabawne ilustracje Marii Bulikowskiej, dzięki którym łatwiej zapamiętać najistotniejsze treści. Mimo, że do każdego zwierzęcia podchodzimy "od tyłu", na tej części ciała nie kończymy naszego spotkania, lecz dowiadujemy się znacznie więcej, zarówno o jego odżywianiu, rozmnażaniu, jak i codziennym życiu w konkretnym środowisku. Po raz kolejny, dzięki wydawnictwu Babaryba, otrzymujemy solidną dawkę wiedzy, podaną w tak atrakcyjny i intrygujący sposób, że od książki nie sposób się oderwać. A dla zwolenników audiobooków, polecam wspaniałą interpretację Wiktora Zborowskiego.

Świetna lektura dla całej rodziny!

Jagoda Rychter


Autor: Mikołaj Golachowski 
Tytuł: Pupy, ogonki i kuperki
Ilustracje: Maria Bulikowska (Mroux)
Wydawnictwo: BABARYBA
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 128
Oprawa: twarda
Format: 20,5 cm x 20,5 cm
Wiek: 5+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz