czwartek, 27 lipca 2017

"Ugotuj mi bajkę!" Majdy Koren

Dziecko-niejadek to utrapienie każdej mamy. Bo chyba nie ma większego powodu do radości, jak wymieciony do ostatniego okruszka talerz i błogi uśmiech zadowolenia na buzi malucha. Aby osiągnąć ten satysfakcjonujący dla obu stron stan, potrzeba nie lada sprytu, przebiegłości, a czasem i szytego grubymi nićmi podstępu. Na szczęście każda mama ma w sobie coś z "wiedźmy" i właśnie o kuchni pełnej czarów, podgrzewanej zmartwionym, matczynym serduszkiem, będzie niniejszy post. 

Króliczek Serduszko jest bardzo wybrednym niejadkiem. Przy stole zawsze grymasi, bo zupa jest wodnista, ziemniaki przesolone, a sałata zbyt zielona. Kiedy prosi o ugotowanie bajki, mama staje na wysokości zadania, nie przebierając w środkach i składnikach. Niestety, nie każdą bajkę da się lubić, a tym bardziej zjeść, zwłaszcza gdy z talerza wychodzi różowy smok lub zielony potwór z wielkimi niebieskimi oczami. Wtedy robi się strasznie i niebezpiecznie, a to skutecznie odbiera króliczkowi apetyt. Ale przecież - do trzech razy sztuka! Królicza mama nie poddaje się - zmienia garnek, eliminuje składniki, działające niekorzystnie na apetyt maleństwa i dodając szczyptę sprytu, osiąga swój cel. Trzecia bajka zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka i znika z talerza razem z Czerwonym Kapturkiem, Wilkiem i Babcią. 


Książkę słoweńskiej autorki można czytać na dwa sposoby. Z jednej strony jest to pokrzepiająca opowieść o trudnościach związanych z wychowywaniem niejadka, która uczy cierpliwości i respektowania potrzeb dziecka. Z drugiej strony, jest w niej ukryty sens metaforyczny, za którym kryją się pierwsze, świadome wybory czytelnicze, które świadczą o rodzeniu się gustu literackiego. Dodanie do zupy elementu grozy nie spodobało się króliczkowi, budząc w nim lęk i strach. Nie chodzi też o to, by unikać "trudnych" emocji w książkach, ale o to, by towarzyszyć dziecku w ich stopniowym oswajaniu. Poznawanie różnych literackich "smaków" to proces trudny, mozolny, wymagający sprytu i cierpliwości. Ważne by słuchać małego czytelnika, obserwować jego reakcje i wiedzieć, jak dozować rozmaite składniki. 


Książka jest pięknie wydana i wygląda bardzo smakowicie. Ciepłe, żywe kolory przywodzą na myśl zdrowy, warzywny gulasz i na pewno zaintrygują niejednego niejadka. Trzykrotnie powtórzony rytuał przyrządzania zupy buduje napięcie i nadaje rytm opowieści, a dodanie magicznych przypraw wprowadza element baśniowy, zamieniając króliczą mamę w kulinarną czarodziejkę, a zupę w magiczny eliksir. 

Smacznego!

Jagoda Rychter


Autor: Majda Koren 
Tytuł: Ugotuj mi bajkę! (Skuhaj mi pravljico!)
Tłumaczenie: Mariusz Biedrzycki
Ilustracje: Agata Dudek
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2017
WydawnictwoEzop 
Liczba stron: 32
Format: 210 x 260 mm
Oprawa: twarda, szyta
Wiek: 4+
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz